خانه / فوت و فن های باغبانی / باید ها و نباید های گلکاری در تراس خانه

باید ها و نباید های گلکاری در تراس خانه

باید ها و نباید های گلکاری در تراس
باید ها و نباید های گلکاری در تراس

چگونه در تراس گلکاری کنیم

در این مقاله می خواهیم به  ۳ نکته درباره پرورش گیاهان در محیط تراس و گلکاری در تراس و یا بالکن خانه ها بپردازیم که در اثر رعایت نکردن موارد گیاهانتان به سرعت نابود خواهند شد.

نکته اول : نور

در اکثر تراس‌ها ما یک دیوار جان پناه به ارتفاع ۹۰ سانتی متر داریم  . این دیوار موجب می شود سه حالت متفاوت از نور برای ما ایجاد شود.

یک : نور کامل ،که عموما برروی لبه دیوار و نواحی نزدیک به شیشه مشاهده می شود.

دوم: سایه آفتاب ،که با قاصله حدود ۴۰ سانتی دیوار شروع می شود و تا ۸۰ سانتی ادامه دارد.

سوم: تمام سایه، چون همیشه برای بالکن ها یک سقف در نظر گرفته می شود فاصله بین دیوار تا ۴۰ سانت از آن ، همیشه سایه می باشد.

– اگر تراس یا بالکن شما با یک حفاظ محصور شده ،شما در تمامی نقاط نور کامل را دارید.

نکته دوم : انتخاب گیاه

از آنجایی که در محیط شما سه نوع نور وجود دارد بسته به این که می خواهید در کدام نقطه گیاه خود را قرار دهید باید گیاه متفاوتی انتخاب کنید.

– گیاهان تا حدی قابلیت سازگاری با محیط را دارند یعنی برای زنده ماندن در خود تغییراتی ایجاد خواهند کرد ولی در این شرایط  زیباییی‌های خود را نشان نمی دهند و یا رشد کمی دارند و عموما یا گل نمی دهند و یا گل بسیار کمی خواهند داد.

–  برای شناختن نشانه های کمبود نور به مقاله ای با عنوان  ۱۰ نکته برای تشخیص علائم کمبود نور در گیاهان مراجعه کنید

حتما بخوانید !  پاسخ 3 سوال برای نگهداری گیاهان در مسافرت

– اگر تمایل دارید از کاکتوس ها در محیط تراس خود نگهداری کنید منطقه سایه آفتاب برای آنها مناسب است و کاکتوس ها مخصوصا در شهر های گرم و خشک تحمل آفتاب مستقیم و کامل را ندارند.

– برای انتخاب گیاه مناسب برای قسمت نور کامل کافی است به فضای سبز اطراف خود توجه کنید . تمامی گیاهانی که در شهر شما در محیط پارک کشت می شوند ،برای تراس شما نیز مناسب هستند (عموما این گیاهان گلدار هستند و یا عطر زیادی دارند مثل اکثر گیاهان دارویی).

– برای قسمت سایه آفتاب از گیاهانی استفاده کنید که برگ های گوشتی دارند مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها ،یا در بعضی از زمان سال گل می دهند مثل خانواده بگونیا و شمعدانی.

برای قسمت تمام سایه از گیاهانی که گل ندارند و علت زیبایی آنها برگ های آنها است استفاده کنید.

نکته سوم : انتخاب خاک

هر چه گیاه شما نور بیشتری دریافت کند و یا باد بیشتری به آن برخورد کند مقدار آب بیشتری نیاز دارد از این رو دو امکان موجود است.

الف) ایجاد سیستم آبیاری خودکار    ب) افزایش حجم خاک و یا تغییر نوع خاک

 

الف) ایجاد سیستم آبیاری خودکار
برای ایجاد سیستم آبیاری شما دو راه دارید:

راه اول:  از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید و آن را به آب شهر متصل کنید و مدت زمان و حجم آبیاری را از قبل مشخص کنید. در این روش چون تغییرات شرایط محیطی تاثیری بر مقدار آب آبیاری و دفعات آن نمی گذارد در نتیجه احتمال آسیب دیدن  گیاه بر اثر کم آبی و آب ماندگاری زیاد است.

حتما بخوانید !  چگونه گیاهان آپارتمانی مقاوم را شناسایی کنیم؟

راه دوم: از سیستم انتشار استفاده کنید و آبیاری فیتیله ای را برای تمامی گلدان های خود اعمال کنید .این روش به مراتب بهتر از روش اول است چون خاک گیاه شما همیشه در یک سطح از رطوبت قرار دارد و در نتیجه رشد ریشه ها یکنواخت می ماند و گیاه دچار شوک و تنش کم آبی یا غرق آبی نمی شود.

– برای دیدن آموزش ایجاد آبیاری به روش فیتیله ای به مقاله ای با عنوان پاسخ ۳ سوال برای نگهداری گیاهان در مسافرت مراجعه نمایید.

– قطر نخ و مقدار پلاستیک موجود در ان بسته به نیاز آبی گیاهو و حجم خاک باید انتخاب شود و یک فرمول کلی ندارد.

– اگر تا ایجاد روش فیتیله ای پیش رفتید بهتر است با اتصال مخزن آب خود به آب شهری و نصب شناور کولر در آن خیال خود را برای همیشه، از آبیاری گیاهان خود برطرف کنید.

ب) افزایش حجم خاک و یا تغییر نوع خاک

هرچه مقدار خاک موجود در گلدان شما بیشتر باشد حجم آبی که می توانید در هر نوبت به گیاه خود بدهید بیشتر می شود و طبعا مقدار آب در دسترس گیاه شما بیشتر می شود از این رو توصیه می شود تا جای ممکن از انتخاب گلدان های کوچک برای محیط خارج از خانه اجتناب کنید. چون گلدان های سفالی توانایی تبخیر آب از سطح خارجی خود را دارند بهتر است از آنها به شرطی استفاده کنید که سیستم آبیاری خودکار نیز نصب نمایید در غیر این صورت دفعات آبیاری شما را ازرده خاطر می کند.

حتما بخوانید !  ۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

– اگر در آپارتمان های با ارتفاع زیاد زندگی می کنید باید گلدان های خود را حتما به وسیله پیچ و یا یک حفاظ فلزی به دیوار های ساختمان متصل کنید چون هرچه ارتفاع از سطح زمین بیشتر شود سرعت باد نیز بیشتر می شود و در صورت سقوط گلدان ها فاجعه ای رخ خواهد داد (هیچگاه به سنگین بودن گلدان ها اکتفا نکنید).

– برای انتخاب خاک گلدان ها باید دقت بسیاری کرد چون خاک گیاهان هرچه رسی تر باشد نیاز آبی بیشتری خواهد داشت.

– اگر خاک گلدان های شما عموما بین دو آبیاری ترک می خورد و زود خشک می شود ،یعنی کیفیت خاک شما مناسب نیست.

برای انتخاب ترکیب مناسب خاک برای گلدان های خود به مقاله هایی با عنوان چگونه خاک کاکتوس را در خانه تولید کنیم؟  و ۳ نکته برای کاشت سبزی های خوش طعم را مطالعه نمایید.

همچنین ببینید

5 دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی

۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

در این مقاله قصد داریم شمارا با ۵ دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =