خانه / باغبانی عمومی / آموزش گام به گام کاشت بذر در خانه

آموزش گام به گام کاشت بذر در خانه

آموزش گام به گام کاشت بذر در خانه
آموزش گام به گام کاشت بذر در خانه

آموزش کاشت بذر برای خانم های خانه‌دار

کاشت بذر برای افراد علاقه مند به نگهداری گل و گیاه امری مفرح به حساب می آید و عموما این کار را بسیار آسان و بدیهی می دانند ولی افراد با تجربه می دانند که کشت یک بذر کاری بیش از قراردادن یک دانه در خاک ، آبیاری و انتظار است. در این مقاله قرار نیست تا نکاتی صرفا علمی بیان شود بلکه می خواهیم گام به گام بر اساس تجربیات و علم خود یک بذر را کاشته و به ثمر برسانیم. یاد گرفتن این نکات به شما کمک می کند بجای صرف هزینه های زیاد از علم خود برای زیباسازی محیطتان بهره بگیرید.

نکته اول این است که شما باید خود را با محیط دان منطبق کنید نه محیطدان را با خودتان پس باید به حدودیت ها به چشم یک فرصت نگریست مثلا ما در ایران عموما آفتاب بسیاری داریم از این رو نمی توانیم از گیاهان زیبای استوایی که در بسیاری از عکس ها می بینیم استفاده کنیم  ولی در عوض ما می توانیم از تنوع بی نظیر گیاهان دارویی که هم جنبه خوراکی و هم زینتی دارند بهره ببریم مثل بابونه و یا همیشه بهار، اگر به محدودیت های محیطی خود اهمیت ندهید باید منتظر خالی شدن حساب های بانکی خود باشید. در زیر به ذکر چند نکته ابتدایی ولی بسیار مهم می ‍‍‍پردازیم.

۱-  اطلاع از کیفیت خاک مصرفی

در بیشتر نقاط ایران  خاک مصرفی، از نوع خاک رس است که فاقد مواد آلی است و نشانه آن ترک خودن سطح خاک بین دو آبیاری است در این شرایط باید حداقل دو ماده به خاک اضافه شود نخست کود که می تواند شامل کود دامی (گاوی یا گوسفندی) یا خاک برگ و یا کود ورمی کمپست باشد. دوم اضافه کردن شن و یا پوکه معدنی البته سایز شن یا پوکه بهتر است از صفر تا یک میلی متر باشد و بهترین کود اول کود ورم دوم کود گاوی و سوم کود گوسفندی است که به اضای هر مترمربع خاک به ترتیب ۱۰ ،  ۱۵   ، ۱۵ کیلو گرم است و برای پوکه یا شن حدود ۲۰ کیلو کفایت می کند این مواد باید با خاک تا عمق ۳۰ سانت ترکیب شود. این نکته را به یاد داشته باشیدکه کود پوسیده، نه بو دارد و نه بافت و با کمی فشارکاملا پودر می شود. اگر کود پوسیده در دسترس نبود باید کود به مدت ۳ تا ۵ ماه انبار و مرطوب شود تا بپوسد. اگر می خواهید برای باغچه خود خاک تهیه کنید بهتر است از خاک سرخ الک شده استفاده کنید و یا از خاک پودی ( خاک لب جوی های آب و یا رودخانه ها) البته ترکیب این خاک ها با کود و شن الزامی است.

حتما بخوانید !  ۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

۲- آماده سازی خاک

هرچه شخم شما عمقی تر باشد امکان انتقال آب به قسمت های پایین خاک بیشتر بوده و از این رو ریشه گل هایتان عمیق تر می شود . این کار باعث بهبود عملکرد کشت و آبیاری شما می شود و به یاد داشته باشید حتی شخم سطحی برای درختان نیز مفید است و باعث تصحیل در روند آب رسانی به آنها می شود.

۳- زمان و شرایط کاشت دانه و نشاء

باید بدانید بذر گیاهان بسته به نوع گیاه دارای خواب زمستانه و یا تابستانه است و اگر بذر را در غیر زمان خود کشت کنید احتمال فساد آن بسیار زیاد است که برای اطلاع از زمان کشت گیاه خود می توانید از کشاورزان منطقه و یا از فروشگاه های خدمات کشاورزی محل خود کسب اطلاع کنید ولی بدانید بهتر است برای جلوگیری از هدر رفتن بذر ها قبل از کاشت حدودا ۳ روز قبل زمین را آبیاری کرده و بعدا با حفر گودال متناسب با نوع بذر اقدام به کشت آن کنید . بهترین زمان کشت نشا یا اوایل صبح و یا به هنگام عصر و غروب خورشید است تا از تبخیر آب گیاه جلوگیری شود و آبیاری اول را در کمتر از یک ساعت از کشت نشا یا بذر انجام دهید. نکته مهم در کاشت بذر یا نشا آن است که عمق هر بذر و نشا متفاوت بوده و کشت سطحی یا عمقی گیاه را باید به صورت جداگانه مطلع شوید، مثلا بذر کاهو باید نور ببیند تا سبز شود ولی بذر بامیه عمقی کشت می شود. فراموش نکنید دزدان کوچک ( مورچه و پرندگان)همیشه در کمین بذر های خشک هستند.

حتما بخوانید !  چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

۴- جلوگیری از شوک گیاه

با پاشش مالچ( هر چیزی که از تبخیر آب جلوگیری کند، از خرده های کاه گرفته تا خاک برگ یا کود و حتی سنگریزه)باید از تبخیر سریع آب جلوگیری کرد ولی بدانید پلاستیک برای برای افراد مبتدی گزینه مناسبی نیست از دیگر فواید ماچ جلوگیری از سبز شدن علف های هرز است باید بدانید نباید بر روی نشا یا محل کشت بذر مالچ پاشیده شود.

۵- آبیاری

آبیاری برای نشا و بذر بسیار مهم است به خاطر داشته باشد که قرار است حدود ۳۰ سانت خاک مرطوب شود نه خیس و برای این کار خیس شدن سطح خاک کافی نیست پس بهتر است از آبپاش برای آبیاری استفاده شود (چه دستی چه با شلنگ) و در زمان آبیاری از تجمع آب باید پرهیز شود از آبیاری کرتی و قرار دادن آب در یک نقطه زمین اجتناب کنید چون قسمت انتهایی کمتر و قسمت ابتدایی بیش از حد آب می خورد و امکان شسته شدن بذر ها و تجمع آنها در انتهای مسیر بسیار زیاد است می توانید برای جلوگیری از حرکت بذر ها در آبیاری اول از یک گونی کنفی برای پوشاندن سطح خاک استفاده کنید و پس از آبیاری آن را بردارید. فراموش نکنید تا سبز شدن کامل بذر ها نباید زمین خشک شود.

 

همچنین ببینید

5 دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی

۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

در این مقاله قصد داریم شمارا با ۵ دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =