خانه / باغبانی عمومی / چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟
چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

برای تشخیصبیماری گیاهان آپارتمانی اول لازم است بدانید که بیماری های گیاهی دو منشاء  دارند :

یک )فزیولوژیکی و فیزیکی

دو ) باکتری ،قارچ ،ویروس

 

اگر گیاه شما دچار تقییراتی شده از قبیل ،خشک شدن برگ و ریزش آن ها و یا سرعت رشد آن کم شده و اگر بر روی تنه کاکتوس خود نقاطی زرد و یا سفیدی می بینید که بزرگ نمی شود و یا اگر لکه های سفیدی می بینید که کمکم قهوه ای و خشک می شود درحالی که سایر برگ ها رنگ پریده شده اند ،نگران نباشید تمامی موارد بالا و مواردی که در زیر به آن اشاره می شود آسیب های فیزیکی و یا فیزیولوژیکی هستند.

 

 آسیب فیزیکی چیست:

آسیبی که بر اثر برخورد هر چیزی روی بدنه گیاه ما باقی می ماند . این آسیب می تواند بر اثر برخورد سایر گیاهان در زمان حمل ونقل نیز ایجاد شود. که شامل موردهای زیر است :

شکستگی برگ و ساقه

برخورد تیغ و یا هر جسم برنده به برگ

صدمات ناشی از نیش حشرات و خورده شدن توسط کرم ها

تورم محل پیوند

حرکت گیاه به سمت نور

 

آسیب فیزیولوژِیک:

این آسیب به دلیل نیازهای متنوع گیاهان در زمینه های نور،دما ،آبیاری ،مواد غذایی و…. ایجاد می شود در واقع یکی از نیاز های گیاه مرتفع نمی شود و یا زیادبود آن توسط گیاه حس می شود شامل :

سرمازدگی بخش شاخساره

سرمازدگی ناشی از آب سرد

آفتاب سوختگی (برگ ها به دلیل کمبود آب خشک می شوند)

حتما بخوانید !  چگونه به یک باغبان خانگی تبدیل شویم؟

سوختگی ناشی از غلظت زیاد سم وکود (برگ به صورت نقطه ای نکرزه(سیاه) می شود)

گرما زدگی و سیاه شدن برگ ها (برگ ها از داخل پخته می شوند)

بروز کمبود عناصر در گیاه

زردی ناشی از کمبود مواد غذایی

صدمات ناشی از کمبود رطوبت که موجب خشکی لبه برگ وگاهی تقییر فرم برگ به حالت قاشقی می شود

و در کل هر آسیبی که عامل اصلی آن باکتری ،قارچ ،ویروس ،آفات نباشند و پیشروی آسیب های فیزیکی عموما در همان برگ یا در همان شاخه پایان می یابد و اصولا سرعت حرکت و پیشروی کمی دارند و در تمامی گیاهان در یک زمان بروز نمی کنند.

 

بیماری های قارچی:

این بیماری ها عموما با بروز لکه هایی به رنگ های سفید (۸۰%) سیاه(۱۵%) قرمز(۲%) سایر رنگ ها(۳%) بروز می کند برای شناسایی قارچ ها بهترین روش دیدن آنها زیر لوپ و یا میکروسکوپ است ولی بخش عمده ای از قارچ ها را می توان با چشم غیر مسلح تشخیص داد آن هم با دیدن پرز های ریز و مرتب بر روی برگ و یا سطح زیرین آن فراموش نکنید بیماری های قارچی عموما در زمانی اتفاق می افتند که اولا رطوبت بیش از ۶۰% باشد و ثانیا در طول روز تغییرات رطوبتی در محیط زیاد باشد. فراموش نکنید تا گیاه ما ضعیف نباشد بیماری های قارچی خود را بروز نمی دهند (همیشه اسپور قارچ ها در محیط حضور دارند ولی تنها تحت شرایط خاص فعال می شوند) اگر قارچ ها در یک برگ پیشروی کنند برگ دچار آسیب (نکروزه) می شود.سرعت گسترش قارچ ها بسیار زیاد است و به راهتی توسط هوا و آب قابل انتقال به سایر گیاهان هستند پس علائم بیماری قارچی به صورت فراگیر در تمامی گیاهانی که با هم در فاصله چند متری هستند نمایان می شود و درمان آن باید با سرعت انجام شود (حتی ساعت ها برای ما اهمیت دارند) عموما از سموم گوگردی برای درمان گیاهان آلوده استفاده می شود.

حتما بخوانید !  5 دلیل عدم گلدهی گیاهان گلدار

 

بیماری های باکتریایی:

تفاوت بیماری باکتریایی و قارچی در دو مسعله است نخست آنکه زمانی که به گیاه حمله می کنند بافت آسیب دیده بوع تعفن و گندیدگی می دهد و دوم عموما به قسمت ساقه گیاه حمله می کنند و در کمتر از یک شبانه روز گیاه را از پای در می آورند و روش انتقال آنها آب آبیاری (در روش حوضچه ای ) و خاک آلوده  و در نهایت اندام گیاه آلوده است که به عنوان پیوندک استفاده شود و برای مهار این بیماری ها از سموم مسی استفاده می شود ولی این سموم به تنهایی اثر نمی کنند و باید رژیم غذایی گیاه تغییر کند که در باره این موضوع در مقاله چگونه کود شیمیایی مناسب گیاه خود را انتخاب کنیم؟  توضیح داده ایم.

 

بیماری های ویروسی:

این بیماری ها از دو طریق منتقل می شوند یک انسان و دوم حشرات مکنده و عملا ابتلای گیاهان خانگی به این بیماری ها نادر است پس تنها کافی است بدانید گیاه آلوده تنها با گرمادهی به روش خاص می تواند بهبود یابد و عملا در گیاهان زینتی ما از بیماری های ویروسی برای ایجاد تنوع در رقم ها بهره می بریم مثلا در رز، از بقایای گیاهان آلوده به هیچ عنوان جهت تولید خاک برگ و کمپست استفاده نکنید و حتما آنها را از محیط کشت و کشاورزی خارج و یا آتش بزنید و آنها را انبار ننمایید. درمان بعضی از این بیماری ها حتی تا چندین سال به طول می انجامد.

برای کسب اطلاع بیشتر درباره روش پیشگیری و قرنطینه گیاهان به کتاب کپسول یکسالگی گیاهان خانگی مراجعه نمایید.

حتما بخوانید !  کاشت سبزی در گلدان در محیط خانه
کتاب الکترونیکی کپسول یکساله گیاهان خانگی
کتاب الکترونیکی کپسول یکساله گیاهان خانگی

همچنین ببینید

5 دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی

۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

در این مقاله قصد داریم شمارا با ۵ دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نه =