خانه / کاکتوس و ساکولنت / چگونگی روش تعویض گلدان کاکتوس
نحوه تعویض گلدان کاکتوس
تعویض گلدان کاکتوس

چگونگی روش تعویض گلدان کاکتوس

روش تعویض گلدان کاکتوس

اگر کاکتوس های خود را در تراس نگهداری می کنید کم کم به زمان تعویض گلدان کاکتوس ها نزدیک می شویم (مهر ماه و اسفندماه) چون هوا تا چند ماه خنک خواهد شد ولی اگر کاکتوس های خود را در داخل خانه نگه می دارید زمان خاصی برای تعویض گلدان وجود ندارد چون در خانه تغییر فصل ها مشخص نیست و دما عموما متعادل است پس لازم است که روش درست تعویض گلدان کاکتوس را یکبار برای همیشه بیاموزید .

شروع آموزش تعویض گلدان کاکتوس

برای شروع:

۱- اگر از گلدان جدید استفاده می کنید که هیچ، ولی اگر گلدان دست دوم استفاده می کنید نخست باید آن را با محلول ۱درصد وایتکس با کمک برس شستشو دهید.(۱%وایتکس یعنی ۱۰ سی سی وایتکس در یک لیتر آب). و اگر گلدان انتخابی شما سفالی است باید آن را حداقل به مدت ۲ ساعت در آب قرار دهید تا منافذ آن سیراب شود تا در آینده از آب موجود در خاک استفاده نکند.

۲- سپس به انتهای گلدان نگاهی بکنید و ببینید سوراخی جهت خروج آب اضافه وجود دارد ؟ اگر وجود دارد با تکه های سفال یا سنگ ریزه از مسدود شدن آن جلوگیری کنید و لی اگر سوراخی وجود ندارد، بسته به سایز گلدان،۲۰ درصد سطح انتهای گلدان را سوراخ نمایید و با ریختن سفال و سنگریزه از مسدود شدن آن در آینده جلوگیری کنید.

– اگر گلدان انتخابی بسیار بزرگ است می توانید با قرار دادن گلدان های کوچک تر به صورت  برعکس در انتهای گلدان هم از حجم خاک بکاهید و هم از بسته شدن منافذ جلوگیری کنید.

حتما بخوانید !  چگونه خاک کاکتوس را در خانه تولید کنیم؟

۳- در قدم بعد باید ۴۸ ساعت قبل از تعویض گلدان ،خاک جدید و گلدان کاکتوس خود را آبیاری کامل کنید و اجازه دهید آب اضافه کاملا خارج گردد(روش ترکیب خاک کاکتوس ها را قبلا در مقاله ای با عنوان چگونه خاک کاکتوس را در خانه تولید کنیم؟ بیان کرده ایم).

۴- در مرحله بعد کمی خاک بر روی سطح زهکش (سنگریزه یا خرده سفال) بریزید و آن را به حالت کمبدی ،منظم کنید.

حالا نوبت آن رسیده است که کاکتوس خود را از گلدان قدیمی خارج نمایید برای این کار می توانید به روش زیر عمل نمایید. اگر ریشه کاکتوس به گلدان چسبیده است ،می توانید به کمک فشار آب که از انتهای گلدان وارد می کنید ،کاکتوس را به آرامی خارج نمایید و یا گلدان را بشکنید

۵- حالا ریشه کاکتوس را باز کنید و  کاکتوس را به نحوی بر روی خاک داخل گلدان قرار دهید که ریشه ها بر روی گنبد خاکی پهن گردد.
در ادامه تا جایی که بدنه کاکتوس رنگ روشن تری دارد و پیشتر در خاک بوده خاک اضافه کنید. اگر خاک بیشتری اضافه کنید احتمال پوسیدگی کاکتوس بسیار زیاد می شود.

– برای محکم کردن خاک گلدان کافی است با دسته بیلچه تعدادی ضربه به دیواره گلدان بزنید اینگونه فضاهای خالی با خاک پر خواهد شد . اگر کاکتوس شما ارتفاع زیادی دارد می توانید با ریختن شن های درشت از حرکت آن جلوگیری کنید.

– برای افزایش سطح ریشه و کاهش احتمال ابتلا کاکتوس به بیماری های قارچی از ۳ تا ۷ روز پس از تعویض گلدان به کاکتوس خود آب ندهید و بهتر است آن را در محیط خنک قرار دهید.

حتما بخوانید !  ۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها

– بهتر است از مقداری سنگ ریزه به عنوان مالچ بر روی خاک گلدان بریزید تا از تبخیر سریع آب و افزایش ناگهانی دمای خاک جلوگیری کرده باشید.

– پس از گذشت ۳ تا ۷ روز ،گلدان جدید را آبیاری نمایید .به اندازه ای به گیاه جدید آب بدهید که آب از انتهای گلدان خارج شود.

– خاک کاکتوس به هیچ عنوان نیاز به فشردن ندارد ، تنها برای کاشت دیش‌گاردن باید خاک اطراف هر کاکتوس را فشرده سازید.

– در دیش‌گاردن ،تمامی کاکتوس ها باید از یک نوع نیاز آبی و نوری برخوردار باشند.

– در جابجایی کاکتوس ها نیازی به حذف ۲۰ درصد از ریشه ها وجود ندارد و صرفا ریشه یا ساقه های آسیب دیده و خشک باید حذف شوند.

– از آنجایی که خاک جدید با مواد غذایی کافی همراه است از ۳ تا ۶ ماه بسته به رشد کاکتوس ها نیازی به دادن کود شیمیایی وجود ندارد.

و در آخر فراموش نکنید کاکتوس ها عموما بر اثر آب ماندگاری می میرند نه کم آبی ،پس اگر گلدان هایی با سایز  بزرگ انتخاب کنید ،کمک به نابودی کاکتوس خود کرده اید.

تصاویر آموزشی که به یادگیری شما کمک خواهد کرد.

آموزش تعویض گلدان کاکتوس-1
آموزش تعویض گلدان کاکتوس-۱

آموزش تعویض گلدان کاکتوس-2
آموزش تعویض گلدان کاکتوس-۲

آموزش تعویض گلدان کاکتوس-3
آموزش تعویض گلدان کاکتوس-۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =