خانه / کاکتوس و ساکولنت / ۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها

۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها

۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها
۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها

 

۸ راز تحریک گلدهی کاکتوس ها

برای تحریک گلدهی کاکتوس ها باید تمامی شرایط زیر محیا گردد ولی این بدان معنا نیست که با ایجاد تمامی شرایط زیر حتما کاکتوس ما گل خواهد داد ،به سبب تکثیر اکثر کاکتوس‌ها با بذر در گونه های مختلف تنوع واریته بسیار دیده می شود و به طبع هریک از واریته ها نیاز مخصوص خود را دارند ولی با حذف گونه های خاص در اکثر موارد روش زیر باعث گلدهی خواهد شد

برای گلدهی کاکتوس ها باید

  • زمستان گذرانی
  • کود دهی
  • نور
  • آبیاری
  • بلوغ
  • سایز گلدان
  • بیماری
  • تنش

کنترل گردد.

زمستان گذرانی-عامل گلدهی کاکتوس ها:

عده ای از کاکتوس‌ها و درختان باید برای گلدهی احساس کنند که زمستان آمده و رفته، از این رو باید برای مدتی بین ۱ تا ۳ ماه دمای محیطی کاکتوس ها بین ۵ تا ۱۲درجه بسته به نوع رقم تنظیم شود و در این مدت آبیاری کاهش یابد تا جایی که کاکتوس‌ها رنگ پریده گردند و بعد دوباره با افزایش دما آبیاری زیاد شود و رنگ کاکتوس ها روشن گردد اینگونه اکثر گونه‌های اپونتیا و مامیلاریا گل خواهند داد.

کود دهی-عامل گلدهی کاکتوس ها:

گاهی تمامی شرایط برای گلدهی مناسب است ولی گیاه چون مواد غذایی ندارد قادر به گلدهی نیست در حالت باید از کود های پتاس بالا استفاده کرد مثل ۳۶-۱۲-۱۲ و……. البته چون مصرف مواد غذایی در کاکتوس ها بسیار کم است ،کود دهی صرفا هر ماه یک بار کفایت می کند .

– استفاده از کود های نیتراته مثل ۲۰-۲۰-۲۰ به دلیل برهم زدن تعادل نیترات به کربن در کاکتوس ها از گلدهی جلوگیری کرده و مقاومت کاکتوس ها را نسبت به بیماری ها کاهش می دهد

حتما بخوانید !  چگونگی روش تعویض گلدان کاکتوس

بهترین کود طبیعی برای کاکتوس ها نخست کود ورمی کمپوست و پس از آن کود گوسفندی پوسیده است

نور-عامل گلدهی کاکتوس ها:

شاید در میان موارد این لیست مهمترین عامل در عدم گلدهی کاکتوس ها در زمان نگهداری آنها در خانه مشکل کمبود نور است .فراموش نکنید بسته به نوع کاکتوس نیاز نوری متفاوت بوده ،مثلا در ساکولنت ها عموما زمانی نور مناسب است که لبه برگ ها رنگ صورتی رو به قرمز پیدا کنند ولی در کاکتوس های تیغ دار می توان از قطر تنه گیاه ،به کیفیت نور پی برد یعنی اگر قطر گیاه در طول ساقه کاهش نیافته بود نور کافی است و یا در خانواده اچینو و یا ژیمینو فرم گرد ثابت مانده باشد یعنی نور کافی بوده دست

آبیاری-عامل گلدهی کاکتوس ها:

هیچگاه فراموش نکنید مکان زندگی کاکتوس‌ها بیابان‌های خشک است . پس ساختمان ریشه آنها برای جذب کمترین رطوبت خاک کاملا تخصصی شده ،حال شما با آبیاری زیاد اجازه رشد سیستم ریشه ای را به کاکتوس خود نخواهید داد و به دلیل وجود آب فراوان اطراف ریشه  تعادل هورمونی گیاه بر هم خورده و گیاه توانایی گلدهی خود را از دست می دهد و در مراحل اولیه می کوشد با افزایش رشد خود، آب اضافی را جذب کند و عملا به فاز گلدهی نمی‌رسد.

بلوغ-عامل گلدهی کاکتوس ها:

در گیاهان به مانند انسان ها دو بلوغ وجود دارد  نخست بلوغ فیزیولوژی(مثل انسان‌ها) که به معنای تولید تمامی هورمون ها در گیاه است و در هر گونه علائم مشخصی دارد و دوم بلوغ رویشی(مثل بلوغ فکری در انسان) به معنای افزایش سایز کاکتوس به اندازه ای که توان گلدهی پیدا کند و زمان آن بسته به نوع مراقبت شما متفاوت است. زمان بلوغ رویشی عموما به سال گفته می شود ،ولی به دلیل نبود فصل خواب در خانه و گلخانه ها رشد کاکتوس‌ها در تمام طول سال ادامه می یابد از این رو زمان بلوغ رویشی کاهش خواهد یافت و عموما به نصف خواهد رسید.

حتما بخوانید !  چگونه خاک کاکتوس را در خانه تولید کنیم؟

سایز گلدان-عامل جلوگیری گلدهی کاکتوس ها :

از آنجایی که سایز گلدان با مقدار غذا و مقدار آب در دسترس کاکتوس نسبت مستقیمی دارد با افزایش سایز گلدان احتمال گلدهی کاکتوس ها کمتر خواهد شد.

– هیچوقت فضای گلدان را با خاک موجود در طبیعت قیاس نکنید و نگویید که کاکتوس ها در طبیعت در حجم زیادی از خاک کشت شده اند و هرچه سایز گلدان بزرگتر باشد بهتر است.

روش تعویض گلدان در مقاله بعدی کاملا همراه با شکل توضیح داده خوهاد شد که بعد از منتشر کردن آن در وبسایت در همین مقاله به آن اشاره میکنیم.

بیماری-عامل جلوگیری گلدهی کاکتوس ها:

عموما بر اثر آبیاری بارانی ، ضربه های فیزیکی و استفاده از خاک های آلوده کاکتوس ها به بیماری‌های قارچی مبتلا می شوند ،ولی این بیماری ها الزاما ظاهر و آشکار نمی شوند ولی رفته رفته از قدرت کاکتوس می کاهند پس بررسی ریشه ها و استفاده از قارچکش به صورت دوره ای هر چند ماه الزامی است روش تولید خاک در مقاله ای با عنوان چگونه خاک کاکتوس را در خانه تولید کنیم؟ گفته شده است

تنش -عامل چلوگیری گلدهی کاکتوس ها:

در بعضی از ارقام خاص برای اجبار گیاه به گلدهی باید به آنها تنش آبی و یا دمایی اعمال کرد یعنی گیاه را در استانه خسارت ناشی از کم آبی پیش برد و در قبل از ایجاد خسارت آبیاری انجام شود .عموما با کاهش سطح آب در کاکتوس ها رنگ آنها به ارغوانی تغییر خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =