خانه / باغبانی عمومی / ۵ دلیل عدم گلدهی گیاهان گلدار

۵ دلیل عدم گلدهی گیاهان گلدار

عوامل موثر در گلدهی و عدم گلدهی گیاهان
عوامل موثر در گلدهی گیاهان

 

۵ دلیل عدم گلدهی گیاهان گلدار

در این مقاله قصد داریم ۵ دلیل عدم گلدهی گیاهان گلدار را شرح دهیم و شما با رعایت کردن آنها خواهید توانست گیاه خود را تحریک به گلدهی کنید.

گلدهی گیاهان به عوامل متعددی مربوط است  که شامل :

 

۱- شدت نور

۲- مدت زمان نوردهی

۳- تغذیه

۴- دما

۵- سن گیاه

کافی است که یکی از موارد فوق برای گیاه تامین نشود در این صورت یا گیاه گل نمی دهد و یا تعدادگل بسیار کم و بی کیفیت است.


گیاهان در چه زمانی گل می دهند؟

فراموش نکنید گیاهان تنها در دو زمان گل می دهند.

اول : زمانی که تمامی شرایط کاملا مطابق میل انها باشد و گیاه مواد غذایی اضافه تولید کرده باشد.

دوم : زمانی که گیاهان حیات خود را در خطر ببینند و تنها راه بقای نسل آن ها تولید بذر باشد.

طبعا ما نمی خواهیم به صورت معمول با نابود کردن و ازار و اذیت کردن گیاه او را مجبور به گلدهی کنیم که در این شرایط گیاه گلی بی کیفیت خواهد داد و تنها حدف گیاه تولید بذر است پس بیایید با گیاهان خود دوستانه رفتار کنیم تا آنها زیبایی های خود را برای ما نماش دهند و با فراهم کردن محیطی مناسب گیاه را به مرحله گلدهی هدایت کنیم.

 

۱- شدت نور

مهمترین عامل عدم گلدهی گیاهان در آپارتمان و خانه ها شدت کم نور است باید توجه کرد که روشنایی به معنای وجود نور کافی برای گیاهان نیست .هر گیاه برای گل انگیزی نیاز به شدت مشخصی از نور را دارد که عموما با واحد لوکس بیان می شود . پس ابتدا در اینترنت و کتاب ها لوکس نور لازم برای گیاه خود را پیدا کنید دوم با لوکس متر نور محیط را اندازه گیری کنید و کمبود نور را با لامپ های ال ای دی و یا فلورسنت تامین کنید

حتما بخوانید !  چگونه به یک باغبان خانگی تبدیل شویم؟

نکته: اگر لوکس متر ندارید می توانید نرم افزار تایین لوکس محیط را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و نکته مهم ان است که درست و دقیق هم تراز با گیاه خود باید لوکس نوری سنجیده شود به طور مثال برای تامین نور لازم جهت پرورش گیاه بنفشه آفریقایی ۲۰۰۰ لوکس نور لازم است که با نصب دو مهتابی تی ۸ در فاصله ۳۰ سانتی متری از سطح گیاه قابل تامین است

 

۲- مدت زمان نوردهی

گیاهان به طور معمول در سه دسته روز کوتاه روز بلند و روز خنثی تقسیم بندی می شوند.

روز بلند : به گیاهانی گفته می شود که برای گلدهی نیاز به طول روز بلند حدود ۱۴ تا ۱۸ ساعت نور دارند و مدت زمان افزایش طول روز بسته به گیاه از ۱۴ تا ۶۰ روز متفاوت است.

روز کوتاه : گیاهانی که برای گلدهی مقدار روز باید کمتر از ۱۲ ساعت باشد و طول مدت  کاهش نور بسته به نوع گیاه متفاوت است.

روز خنثی: این گروه گیاهان برای گلدهی نیاز به مدت زمان خاص نور ندارند و می توان از ۸ تا ۱۶ ساعت روشنایی به انها اعمال کرد.

 

نکات مهم:

اگر در مدت تاریکی حتی نورب برابر با نور صفحه موبایل به گیاه بتابد در اصتلاح شب شکنی شده و دوباره باید دوره تاریکی اغاز شود.
اگر گیاهی را در خارج از فصل بر روی گل دیدید تعجب نکنید چون در گلخانه ها یا با استفاده از پتو های ویژه و یا لامپ های خاص مقدار طول روز را تغییر می دهند.
با کمک هورمون های گیاهی می توان نیاز به طول روز را در گیاهان تغییر داد.
بعضی گیاهان برای گلدهی یا طول روز مشخصی می خواهند و یا مدت سرمای خاصی را و با اعمال هر یک می توان گیاه را گلدار نمود.

حتما بخوانید !  کاشت سبزی در گلدان در محیط خانه

 

۳- تغذیه

در گیاهان به خصوص آن دسته از گیاهانی که مقدار گل زیادی می دهند و یا در تمام طول سال گل می دهند نقش تغذیه بسیار مهم است  چون انرژِی مصرف شده گیاه باید دوباره تامین و بازیابی شود

توجه کنید کود های شیمیایی تنوع بسیاری دارند و برای هر گیاه ،نوع کود مصرفی برای گلدهی متفاوت است و برای فهم بهتر موضوع توصیه می شود به مقاله ای با عنوان روش انتخاب و مصرف کود های شیمیایی  مراجعه شود.

 

۴- دما

گیاهان بر اساس نیاز دمایی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند.

گیاهان استوایی و گرمسیر : گیاهانی که دما برای گلدهی ورشد انها همیشه بین ۱۵تا ۳۰ درجه است و این گیاهان برای گلدهی نیاز به شرایط خاصی ندارند اکثر گیاهان اپارتمانی برای گلدهی نیاز به دمای خاصی ندارند.

گیاهان معتدله و سردسیری: این گیاهان عموما خزان کننده هستند و برای گلدهی نیاز به دمای ۵تا۷ درجه به مدت مشخص دارند که مدت آن بر اساس نوع و رقم گیاه متفاوت است . اکثر کاکتوس ها برای گلدهی نیاز به زمستان گذرانی دارند.

نکته : زمستان گذرانی چیست: نیاز گیاهانی که برای گلدهی نیاز به دمای پایین برای مدت مشخص دارن را به صورت طبیعی و مصنوعی می توان برطرف نمود که به این عمل زمستان گذرانی گویند.

 

۵- سن گیاه

گیاهان برخلاف انسان ها دارای دو سن هستند:

سن فیزیولوژِی:

سنی که از زمان رویش بذر اندازه گیری می شود و در گیاهانی که با قلمه تکثیر می شون بسته به اندام قلمه گرفته شده مشخص می شود و در کل گیاه هرچه به سمت سرشاخه ها مخصوصا سرشاخه های گلدار برویم سن فیزیولوژیکی گیاه بیشتر است

حتما بخوانید !  ۱۰ نکته برای تشخیص علائم کمبود نور در گیاهان آپارتمانی

سن طبیعی:

این سن از زمان جدا شدن گیاه و یا کشت آن سنجیده می شود.

گیاهان برای گلدهی باید از نظر فیزیولوژیکی به بلوغ رسیده باشند از این رو گیاهانی که با بذر تکثیر می شوند دیرتر از گیاهانی که با قلمه تکثیر می شوند گل می دهند سن بلوغ گیاهان بسته به نوع ان از چند ماه تا ۴۰ سال متفاوت است ولی نکته مهم ان است که از زمانی که گیاه گل اول را بدهد گیاه بالغ شده است و باید درصورت فراهم بودن شرایط باز به گلدهی خود ادامه دهد.

 

همچنین ببینید

چگونه عامل بیماری گیاهان خود را شناسایی کنیم؟

چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟

چگونه بیماری گیاهان آپارتمانی را شناسایی کنیم؟ برای تشخیصبیماری گیاهان آپارتمانی اول لازم است بدانید که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هجده =