خانه / فوت و فن های باغبانی / چطور گلهای  آپارتمانی سایه دوست را شناسایی کنیم؟

چطور گلهای  آپارتمانی سایه دوست را شناسایی کنیم؟

شناسایی گلهای آپارتمانی سایه دوست
شناسایی گلهای آپارتمانی سایه دوست

۵ عامل شناسایی گلهای آپارتمانی سایه دوست

تا حالا اصل تکامل داروین را شنیده اید ؟   بر اساس اصل تکامل داروین تمامی موجودات برای  زنده ماندن ،با هم  رقابت می کنند و در نهایت موجوداتی زنده می مانند که توانایی سازگاری بیشتری با عوامل محیطی خود داشته باشند . گیاهان نیز از این قانون مستثنا نیستند و در طول تاریخ، گیاهانی به زندگی و بقای خود ادامه داده‌اند که نسبت به محیط خود، سازگاری بیشتری داشته اند .از این رو کافی است با بررسی خصوصیات ظاهری گیاهان ،به نیاز های آنها پی ببریم. البته به دلیل جهش و یا دستکاری های ژنتیکی بشر همیشه موارد استثنا نیز وجود دارد ولی در کل ، با بررسی خصوصیات ظاهری گیاهان می توانیم ،امکان اشتباه را کاهش دهیم. بر این اساس علمی به نام مورفولوژی یا همان ریخت شناسی گیاهان وجود دارد و ما در این مقاله می کوشیم با بررسی ۵ نشانه ،گیاهان آپارتمانی سایه پسند را تشخیص دهیم


چطور گلهای  آپارتمانی سایه دوست را شناسایی کنیم؟

برگ های پهن

طبعا هرچه مواد غذایی مصرفی ما کالری کمتری داشته باشد باید حجم بیشتری از آنها را مصرف کنیم تا انرژی مورد نیاز بدن خود را تامین کنیم این اصل در گیاهان نیز صدق می کند .پس گیاهانی که از نور کم توان تری استفاده می کنند عموما سطح برگ بیشتری خواهند داشت تا بتوانند با جمع آوری تعداد  ذرات نور بیشتر انرژی مورد نیاز خود را تامین نمایند پس گیاهان و گلهای سایه دوست برگ هایی پهن و بزرگ دارند.

حتما بخوانید !  ۵ روش تعیین زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی


تک رنگ بودن برگ

اگر شما در یک بیابان باشید و آب و غذای شما تمام شده باشد ،ترجیه می دهید در روز گرم و زیر تابش آفتاب حرکت کنید و یا در شب که هوا خنک و آفتابی و جود ندارد؟ طبعا انتخاب شما حرکت در شب است . علت این انتخاب این است که شما می کوشید حداقل انرژی خود را به درستی مصرف نمایید . گیاهان نیز دقیقا به مانند انسان ها هستند و از آنجایی که تنها محل دریافت نور خورشید برای آنها بخش های سبز رنگ گیاه است، می کوشند با افزایش این بخش ها امکان دریافت انرژی خود را به حداکثر برسانند ،درواقع با حذف رنگ هایی به جز سبز ،در مصرف سطح برگ خود صرفه جویی کرده‌اند . (اگر رنگ برگ های جدید گیاهان شما سبز است ،ولی رنگ  برگ‌های قدیمی قرمز یا سفید،این تغییر رنگ  به این معنا است که گیاه شما نیاز به نور بیشتری نسبت به مکان فعلی دارد) پس گیاهان و گل های سایه دوست برگ هایی تک رنگ و به رنگ سبز دارند.


تیره بودن رنگ برگ

در گیاهان بخش های کوچکی به نام کلروفیل یا همان سبزینه وظیفه تبدیل انرژی خورشید به انرژی شیمیایی جهت مصرف اندام های گیاهی را بر عهده دارد درواقع کلروفیل ها همان آشپزخانه های گیاهی هستند که هر چه رنگ این آشپزخانه ها تیره تر باشد توان تولید انرژی آنها بیشتر است . پس گیاهان و گلهای آپارتماینی سایه دوست برگ هایی به رنگ سبز تیره دارند.


نداشتن گل

حتما تا کنون توجه کرده‌اید ورزشکاران بسیار قوی چندین برابر یک انسان معمولی در روز غذا می خورند .در گیاهان قدرت در چند چیز خلاصه شده، یک رشد زیاد، دوم توانایی زندگی در شرایط سخت و سوم تعداد گل زیاد.از آنجایی که گیاهان سایه پسند مقدار غذای کمی در دسترس دارند، پس امکان تولید گل های زیاد و دائمی را نیز ندارند. ولی بعضی از گیاهان به مانند خانواده جسنریاسه یا همان بنفشه آفریقایی استثنا هستند . پس گیاهان سایه دوست عموما گلدار نیستند(عامل اصلی زیبایی آنها گل نیست).

حتما بخوانید !  چگونه گیاهان آپارتمانی مقاوم را شناسایی کنیم؟

نداشتن کرک و تیغ

همیشه در باغ ها و پارک ها تلاش می کنید در زیر سایه درختان بنشینید ،چون هوا خنک تر است و احتمال عرق کردن و گرم شدن شما کاهش می یابد . گیاهانی که در قسمت های سایه زندگی می کنند نیز به مانند  انسان ها کمتر عرق می کنند و بدن آنها گرم نمی شود از این رو فاقد لایه کرک و یا تیغ هستند چون این دو عامل در گیاهانی رایج است که در بیابان ها زندگی می کنند وبرای جلوگیری از تبخیر آب داخلی خود می کوشند با ایجاد کرک و تبدیل برگ های خود به تیغ حجم آب کمتری را ازدست بدهند(اگر لبه بعضی از گیاهان، تیز و بررنده است دلیلی بر نیاز نوری بالای آنها نیست بلکه تنها حاشیه برگ آنها متفاوت بوده است ،تیغ مورد نظر دقیقا باید به مانند تیغ کاکتوس ها باشد یعنی از یک نقطه برآمده چندین تیغ خارج شده باشد ) پس گیاهان و  گلهای آپارتمانی سایه دوست برگ هایی بدونه تیغ و کرک  دارند.

 

راستی برای اطلاع از مقالات مفیدی که در سایت منتشر می شود و همچنین تخفیف ها در کانال تلگرام ما عضو شوید

همچنین ببینید

5 دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی

۵ دیدگاه اشتباه درباره نگهداری گیاهان آپارتمانی

در این مقاله قصد داریم شمارا با ۵ دیدگاه اشتباه در نگهداری گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نه =